Sprzedajesz dom albo mieszkanie? Możesz...
Nie każdy właściciel nieruchomości wystawiający ją na sprzedaż zdaje sobie sprawę z tego, że może zostać nałożony na niego spory podatek dochodowy. W jakich sytuacjach jest on stosowany?
Co to jest podatek od sprzedaży nieruchomości?
Podatek od sprzedaży nieruchomości to rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli jest on podatkiem PIT. Naliczany jest on od dochodu osiągniętego przy transakcji sprzedaży nieruchomości i ma wysokość 19 proc. tego dochodu. Podatek przy sprzedaży nieruchomości nakładany jest na właściciela, który zbywa nieruchomość w terminie krótszym niż 5 lat podatkowych od momentu jej nabycia. Jeżeli zatem właściciel mieszkania, domu czy działki decyduje się na sprzedaż, może być narażony na płatność podatku. Znaczenie ma jednak 5-letni termin. Przykładowo, gdy kupił on lokal w 2016 roku, wówczas będzie mógł go zbyć bez płacenia podatku dopiero w 2022 roku, gdyż termin liczony jest dopiero od początku przyszłego roku jako lata podatkowe.
Kiedy nie nalicza się podatku od sprzedaży nieruchomości?
Aby podatek od sprzedaży nieruchomości nie został nałożony, należy sprzedać ją po 5-letnim okresie. Wtedy nie trzeba będzie go wnosić. Warto jednak wskazać, że istnieje także kilka innych sytuacji, gdy podatek od sprzedaży mieszkania, domu i innych nieruchomości nie będzie nakładany. 1. Brak dochodu przy transakcji Gdy transakcja sprzedaży nie spowodowała powstania dochodu, czyli nieruchomość sprzedano ze stratą, wówczas podatek od sprzedaży nieruchomości nie jest nakładany na właściciela. 2. Odliczenie kosztów uzyskania dochodu Przy wyliczaniu podatku od sprzedaży nieruchomości można odliczyć koszty uzyskania dochodu. Zaliczają się do nich między innymi remont, koszty notariusza czy pośrednika. Gdy koszty te będą odliczone od dochodu, wtedy podatek także nie będzie naliczony. Przykładowo, mieszkanie kupiono za 200 tys. złotych, wykonano w nim remont za 20 tys. złotych i sprzedano za 220 tys. złotych – wtedy podatku nie trzeba płacić. 3. Ulga mieszkaniowa Trzecim sposobem, by uniknąć płacenia podatku, jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Polega ona na przekazaniu środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Należy zrobić to w terminie 3 lat podatkowych. Do własnych celów mieszkaniowych zaliczają się między innymi kupno nieruchomości mieszkalnej, działki pod budowę takiej nieruchomości, remont, adaptację, spłatę kredytu na cele mieszkaniowe.
Dodaj komentarz